Reabilitare drum Zerind – Gyula

A fost inaugurat drumul între Zerind şi Gyula

Drumul Zerind-Gyula, care tcmai a fost modernizat, a beneficiat de o inaugurare mai specială: pentru câteva ore , ăntre cele două localităţi a fost deschis un  punct de frontier, panglica fiind tăiată atât de oficialităţile din Arad, cât şi de către cele din Gyula. Şoseaua lungă de peste opt kilometric a beneficiat de o finanţare europeană de 2,5 milioane de euro.La tăierea panglicii au participat preşedintele Consiliului Judeţean Arad (CJA), Nicolae Ioţcu, primarul oraşului Gyula, dr. Görgényi Ernő, primarul comunei Zerind, Alexandru Simandi, vicepreşedintele CJA, Eusebiu Pistru, Szijjártó Péter, secretar de stat în Ministerul de Externe al Ungariei, Consulul general al României la Gyula, Dragoş Ţigău, preşedintele Consiliului Judeţean Bekes, Farkas Zoltan , consilieri locali ai oraşului Gyula şi parlamentari maghiari.

Drumul dintre Zerind şi Gyula, asfaltat în proporţie

de peste 55 %

17.09.2012

Comuna Zerind derulează, în perioada 01.06.2011 – 30.11.2012, în parteneriat cu oraşul Gyula (Ungaria), proiectul HURO/0802/005-AF ,,Reabilitare şi modernizare drum comunal Zerind – Iermata Neagră – Frontiera Ungaria”, în cadrul Programului de Cooperare Transfrontaliera  Ungaria-România 2007-2013.

Valoarea lucrărilor realizate şi decontate până în prezent se ridică la 6.736.877 lei ( TVA inclus). Drumul a fost asfaltat în proporţie de 55 %, respectiv 23.936 de metri pătraţi. Au fost efectuate lucrări de amenajare cu piatră spartă pe drumul lateral extravilan, un trotuar din pavaj de 2289 de metri pătraţi, 63 de podeţe transversale la accese, 4 podeţe transversale drum (metalice), 3 podeţe transversale  drum  cu D 800 şi un podeţ transversal drum (metalic MP 200).

Firma care realizează lucrarea este SC  SYLC  CON  TRANS  SRL. Termenul de finalizare  este 31.10.2012 , iar termenul de garanţie a lucrării este de 48 de luni.

După finalizare, proiectul va contribui la o accesibilizare transfrontalieră îmbunătăţită, prin crearea de noi legături rutiere transfrontaliere între localităţi, reducerea gradului de izolare a localităţilor, reducerea timpilor de călătorie, fluidizarea traficului transfrontalier de pasageri şi mărfuri, stimulându-se astfel dezvoltarea schimburilor economice, culturale, etnice, turistice în zona de frontieră România-Ungaria.

Încep lucrările la drumul dintre Zerind şi Gyula

Comuna Zerind derulează, în perioada 01.06.2011 – 30.11.2012, în parteneriat cu oraşul Gyula (Ungaria), proiectul HURO/0802/005-AF ,,Reabilitare şi modernizare drum comunal Zerind – Iermata Neagră – Frontiera Ungaria”, în cadrul Programului de Cooperare Transfrontaliera  Ungaria-România 2007-2013.
Zilele trecute a avut loc finalizarea procedurii de cerere de ofertă pentru desemnarea constructorului. În urma acesteia, câştigător a fost desemnat  SC  SYLC  CON  TRANS  SRL, cu o ofertă de 6.613.263,00 de lei, la care se adaugă TVA. Durata de execuţie este de 10 luni iar termenul de garanţie a lucrării este de 48 de luni. În data de 26 septembrie s-a făcut predarea amplasamentului şi s-a transmis Ordinul de începere al lucrărilor.

Pentru mai multe informaţii, contactaţi primarul comunei Zerind, ec. Simandi Alexandru, adresa: Zerind, nr. 1, tel. 0257-355566.

***

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod necesar poziţia Uniunii Europene.

www.huro-cbc.eu www.hungary-romania-cbc.eu

{gallery}zerind_gyula{/gallery}