HU-RO Bike Plan

Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Uniunii Europene.

Jelen weboldal nem feltétlenül tükrözi az Európai Únió hivatalos álláspontját.

mt_ignore:hurobikeplan conferinta finala 29.05.2013 1 001

mt_ignore:program hurobikeplan 25.05.2013 final 2 003

mt_ignore:program hurobikeplan 25.05.2013 final 2 004

Înscrierile pentru concursul ,,Ciclism şi sănătate ’’ se pot face online pe link-ul http://www.primariazerind.ro/index.php?option=com_contact&task=view&contact_id=1&Itemid=38 până joi, 23 mai ora 20,00.

mt_ignore:regulament concurs bun 001

mt_ignore:regulament concurs bun 002

huro logo

mt_ignore:hurobikeplan workshop2 17.05.2013 001

mt_ignore:bernathegyi 001

mt_ignore:bernathegyi 002

mt_ignore:huro logo

În data de 31.05.2012 a avut loc conferinţa de lansare a proiectului  pentru :

Întocmire documentație tehnică

– SF, PT, DTAC, DDE – pentru proiectul ”Studii și planuri pentru noi trasee de pistă turistică în regiunea Valea Crișurilor”, finanţat în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013

Asociația ”Körösök Völgye Natúrpark” (Parcul Natural Valea Crișurilor) în calitate de lider de proiect împreună cu partenerul de proiect, Comuna Zerind, a obținut finanțare în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013 pentru proiectarea unui nou traseu de pistă de biciclete.

Traseul de74,5 km va cuprinde porţiuni din localităţile Köröstarcsa, Mezőberény, Békés, Békéscsaba, Doboz, Gyula (Ungaria), Iermata-Neagră, Zerind, Mişca,Vânători şi Satu-Nou (România).În vederea contractării serviciilor de proiectare partenerii vor lansa procedura de achiziţie public, după care se va începe întocmirea documentaţiei tehnice.

Prin implementarea acestui proiect partenerii doresc să atingă obiectul de a dezvolta reţeaua de piste turistice de biciclete în vederea promovării atracţiilor turistice din regiune şi locale.Valoarea totală a proiectului este de 344 113 de Eur, din care cofinanţarea partenerilor este de 5- respectiv 2%.

Durata de implementare a proiectului este 12 luni in perioada 1 aprilie 2012 – 31 martie 201

Documentaţia tehnică se va finaliza până în luna ianuarie 2013, realizarea acestora fiind în concordanță cu obiectivele strategice ale partenerilor.

Proiectul este implementat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria-România 2007-2013 (www.huro-cbc.eu) și este finanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională, completat de cofinanțarea națională a celor două state membre participante în program, Ungaria și România. Obiectivul general al Programului este de a apropia actori economici, persoane și comunități, cu scopul de a exploata mai eficient oportunitățile oferite de dezvoltarea comună a zonei de frontieră.

Traseul pistei de biciclete: propunere

Pe teritoriul Romaniei pista de bicilete va avea traseul de la Iermata pe malul stang al Crisului Negru, pe dig va avea o lungime de 8,5 km pana

la marginea satului Zerind (Est).

In localitatea Zerind turistii vor avea posibilitatea de a vizita Galeria de Arta, Caminul Cultural,Parcul central din comuna Zerind (popas touristic dotat cu bancute, jocuri pentru copii).

La marginea satului Zerind (Est) va cobora pista de biciclete si se indreapta spre o zona agrozootehnica

A BICIKLIUT TELJES SZAKASZA ( ORSZAGHATAR – SIMONYIFALVA )

mt_ignore:teljes szakasz

hatar gyarmat zerind zerind micske